Asus VivoBook Max X541NA is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Celeron Dual Core processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus VivoBook Max X541NA packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 1 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), VGA Port ports.
As of 9th May 2026, Asus VivoBook Max X541NA price in India starts at Rs. 11,000.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus Vivobook Max X541NA Laptop (Windows 10, 4GB RAM, 500GB HDD, Intel Celeron, Silver, 15.6 inch) | ₹ 11,000 |
Asus VivoBook Max X541NA price in India starts from ₹ 11,000. The lowest price of Asus VivoBook Max X541NA is ₹ 11,000 at Amazon on 9th May 2026.
| Brand | Asus |
| Model | VivoBook Max X541NA |
| Price in India | ₹11,000 |
| Model Number | Max X541NA |
| Series | VivoBook |
| Dimensions (mm) | 381.00 x 251.00 x 27.20 |
| Weight (kg) | 2 |
| Colours | Silver |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 3 |
| Battery Life (up to hours) | 3.5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Celeron Dual Core 7th Gen N3350 |
| Base Clock Speed | 1.1 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 4GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| VGA Port | Yes |
Asus VivoBook Max X541NA
₹11,000
Largest Black Holes May Form Through Repeated Collisions, Study Suggests
Elle OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Love Mocktail 3 Now Available to Stream on Zee 5: All You Need to Know About Cast, Plot, and More
Adivi Sesh and Mrunal Thakur’s Dacoit Now Streaming Online: What You Need to Know