Asus VivoBook S15 S530UA-DB51 is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 16GB of RAM. The Asus VivoBook S15 S530UA-DB51 packs 256GB of SSD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce MX150. Connectivity options include Bluetooth, Ethernet and it comes with 4 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), Multi Card Slot, Mic In ports.
As of 1st April 2026, Asus VivoBook S15 S530UA-DB51 price in India starts at Rs. 1,53,251.
| Brand | Asus |
| Model | VivoBook S15 S530UA-DB51 |
| Price in India | ₹1,53,251 |
| Model Number | S15 S530UA-DB51 |
| Series | VivoBook |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Life (up to hours) | 8 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 8250U |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 16GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 24GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce MX150 |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Mic In | Yes |
Asus VivoBook S15 S530UA-DB51
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM