Asus ZenBook 14 Flip OLED (UN5401) is a Windows 11 laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 2880x1800 pixels. It is powered by a Ryzen 5 processor and it comes with 16GB of RAM. The Asus ZenBook 14 Flip OLED (UN5401) packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth and it comes with 3 USB ports, USB 3.2 Gen 2 (Type C), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack ports.
As of 3rd May 2026, Asus ZenBook 14 Flip OLED (UN5401) price in India starts at Rs. 88,130.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus ZenBook 14 Flip OLED (UN5401) Laptop (Windows 11, 16GB RAM, 1TB SSD, AMD Ryzen 7 5800H, Black, 14.0 Inch) | ₹ 88,130 |
Asus ZenBook 14 Flip OLED (UN5401) price in India starts from ₹ 88,130. The lowest price of Asus ZenBook 14 Flip OLED (UN5401) is ₹ 88,130 at Amazon on 3rd May 2026.
| Brand | Asus |
| Model | ZenBook 14 Flip OLED (UN5401) |
| Price in India | ₹88,130 |
| Release date | 21st March 2022 |
| Model Number | UN5401 |
| Model Name | Zenbook 14 Flip OLED |
| Series | Zenbook |
| Dimensions (mm) | 311.00 x 233.00 x 15.90 |
| Weight (kg) | 1.40 |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery Capacity (WHR) | 63 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 2880x1800 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Processor | AMD Ryzen 5 5600H |
| RAM | 16GB |
| Dedicated Graphics | No |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth version | v5 |
| Web Camera | 720p |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 2 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 1 Micro SD Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Asus ZenBook 14 Flip OLED (UN5401)
₹88,130
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes
Falcon Heavy Roars Back to Life with Powerful Broadband Satellite Launch