Asus ZenBook UX305FA-FC129T is a Windows 10 laptop with a 13.30-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core M processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus ZenBook UX305FA-FC129T packs 256GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 5500. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth and it comes with 3 USB ports (3 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Mic In ports.
As of 22nd May 2026, Asus ZenBook UX305FA-FC129T price in India starts at Rs. 51,900.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus Zenbook UX305FA-FC129T Laptop (Windows 10, 4GB RAM, 256GB HDD, Intel Core m5, Gold, 13.3 inch) | ₹ 51,900 |
Asus ZenBook UX305FA-FC129T price in India starts from ₹ 51,900. The lowest price of Asus ZenBook UX305FA-FC129T is ₹ 51,900 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | Asus |
| Model | ZenBook UX305FA-FC129T |
| Price in India | ₹51,900 |
| Model Number | UX305FA-FC129T |
| Series | ZenBook |
| Dimensions (mm) | 324.00 x 226.00 x 12.30 |
| Weight (kg) | 1.2 |
| Colours | Gold |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 3 |
| Size | 13.30-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core M 5th Gen 5Y10 |
| Base Clock Speed | 0.8 GHz |
| Burst Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 4MB |
| RAM | 4GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 5500 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Mic In | Yes |
Asus ZenBook UX305FA-FC129T
₹51,900
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title