| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Black & Decker 45 L Personal Air Cooler (Remo 45, White) | ₹ 5,990 |
Black & Decker 45 L Personal Air Cooler (Remo 45) price in India starts from ₹ 5,990. The lowest price of Black & Decker 45 L Personal Air Cooler (Remo 45) is ₹ 5,990 at Amazon on 27th April 2026.
| Brand | Black & Decker |
| Model | 45 L Personal Air Cooler (Remo 45) |
| Price in India | ₹5,990 |
| Model Name | Remo 45 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Capacity | 45 L |
| Air Throw Distance | 26 ft |
| Cooling Coverage Area | 200 sq.ft |
| Body Material | PP Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Power Consumption - Heating | 105 W |
| Width x Height x Depth | 50.5 cm x 86 cm x 48.5 cm |
| Weight | 10 kg |
Black & Decker 45 L Personal Air Cooler (Remo 45)
₹5,990
Qualcomm Sets Snapdragon for India Event for May 7 as OnePlus Gears Up for Nord CE 6 Launch