Aisen 32 Inch LED HD Ready TV (A32HDN552) vs Toshiba 24 Inch LCD HD Ready TV (24PB1)
Aisen 32 Inch LED HD Ready TV (A32HDN552)
vs
Toshiba 24 Inch LCD HD Ready TV (24PB1)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
24.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Dimensions
614 mm x 437 mm x 87 mm
general
Brand
Aisen
Toshiba
Model
32 Inch LED HD Ready TV (A32HDN552)
24 Inch LCD HD Ready TV (24PB1)
Model Name
A32HDN552
24PB1
Display Size
32 inch
24 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Yes
Analog Audio Input
Yes
Composite In (Audio Video Cable)
PC D-sub
Headphone Jack
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
1
audio features
Number of Speakers
2.0 Ch Speaker
Speaker Type
DOLBY DIGITAL BOX SPEAKERS
Supported Audio Formats
ALL
Speaker Output RMS
20 W
video features
View Angle
178
Supported Video Formats
ALL
Contrast Ratio
20000:1 (Dynamic)
Aspect Ratio
16:09
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
614 mm x 437 mm x 87 mm
Weight (without stand)
5.1 kg
Width x Height x Depth (with stand)
614 mm x 483 mm x 195 mm