Daikin 0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTL28TV16X2+RL28TV16X2)
vs
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 LY)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
0.8 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Split
Split
Condenser Coil
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
80 cm x 28.3 cm x 19.8 cm
Technology
Non Inverter
general
Brand
Daikin
Voltas
Model
0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTL28TV16X2+RL28TV16X2)
1.5 Ton 3 Star Split AC (183 LY)
Model Name
FTL28TV16X2/RL28TV16X2
183 LY
Type
Capacity
0.8 Ton
1.5 Ton
Star Rating
BEE Rating Year
2021
Colours
White
White
Cooling Capacity
2800 W
Compressor
Rotary
Refrigerant
R32
Condenser Coil
Copper
Remote Control
Yes
Technology Used
Non Inverter
dimensions
Indoor W x H x D
80 cm x 28.3 cm x 19.8 cm
Indoor Unit Weight
12 kg
Outdoor W x H x D
76.5 cm x 55 cm x 28.5 cm
Outdoor Unit Weight
36 kg
performance features
Turbo Mode
Yes
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
air flow and filter features
Auto Air Swing
Dust Filter
Other Filter Features
PM 2.5 Filter
remote control features
Other Features
Power Chill, Mode, Temperature, Fan, Econo
convenience features
Auto Restart
Timer
Sleep Mode
Self Diagnosis
warranty
Warranty Summary
1 Year on Product and 5 Years on Compressor
Popular AC Brands
Blue Star
Carrier
Croma
Daikin
Godrej
Haier
Hitachi
IFB
Koryo
LG
Lloyd
MarQ by Flipkart
Micromax
Midea
Mitashi
Mitsubishi
O General
Ogeneral
Onida
Panasonic
Samsung
Videocon
Voltas
Whirlpool
Advertisement
TRENDING
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch