Daikin 0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTL28TV16X2+RL28TV16X2)
vs
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 MYE)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
0.8 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Split
Split
Condenser Coil
Copper
Aluminium
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
80 cm x 28.3 cm x 19.8 cm
94.5 cm x 21 cm x 30 cm
Technology
Non Inverter
Power Consumption
1438 W
general
Brand
Daikin
Voltas
Model
0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTL28TV16X2+RL28TV16X2)
1.5 Ton 3 Star Split AC (183 MYE)
Model Name
FTL28TV16X2/RL28TV16X2
183 MYE
Type
Capacity
0.8 Ton
1.5 Ton
Star Rating
BEE Rating Year
2021
Colours
White
White
Cooling Capacity
2800 W
5050 W
Compressor
Rotary
High EER Rotary
Refrigerant
R32
R-22
Condenser Coil
Copper
Aluminium
Remote Control
Yes
Yes
Technology Used
Non Inverter
Cooling and Heating
No
Operating Modes
Swing Mode
Dehumidification
dimensions
Indoor W x H x D
80 cm x 28.3 cm x 19.8 cm
94.5 cm x 21 cm x 30 cm
Indoor Unit Weight
12 kg
12 kg
Outdoor W x H x D
76.5 cm x 55 cm x 28.5 cm
84 cm x 54 cm x 30 cm
Outdoor Unit Weight
36 kg
34.5 kg
performance features
Turbo Mode
Indoor Noise Level
High - 44 dB, Low - 37 dB
Panel Display
Indoor Temperature Indicator
ISEER
4 W/W
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
1438 W
Operating Current
6.35 A
air flow and filter features
Auto Air Swing
Dust Filter
Other Filter Features
PM 2.5 Filter
Catechin Filter
Other Air Flow Features
Air Flow Volume (Indoor): 850 CMH
Anti-bacteria Filter
No
remote control features
Other Features
Power Chill, Mode, Temperature, Fan, Econo
Night Glow Buttons
convenience features
Auto Restart
Timer
Sleep Mode
Self Diagnosis
Other Convenience Features
Dual Temperature Display
warranty
Warranty Summary
1 Year on Product and 5 Years on Compressor
1 Year for Product & 5 Years for Compressor
Popular AC Brands
Blue Star
Carrier
Croma
Daikin
Godrej
Haier
Hitachi
IFB
Koryo
LG
Lloyd
MarQ by Flipkart
Micromax
Midea
Mitashi
Mitsubishi
O General
Ogeneral
Onida
Panasonic
Samsung
Videocon
Voltas
Whirlpool
Advertisement
TRENDING
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch