Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3)
vs
LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NPXA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Split
Inverter Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 130 - 285V, 50Hz
Dimensions
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
general
Brand
Daikin
LG
Model
1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3)
1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NPXA)
Model Name
MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3
JS-Q12NPXA
Type
Split
Inverter Split
Capacity
1.5 Ton
1 Ton
Star Rating
BEE Rating Year
2023
Colours
White
White
Cooling and Heating
No
Cooling Capacity
5000 W
3450 W
Compressor
Rotary Compressor
Rotary
Refrigerant
R-32
Operating Modes
Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Cool Mode
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
Indoor Unit Weight
10.5 kg
Outdoor W x H x D
84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm
Outdoor Unit Weight
28 kg
performance features
Indoor Temperature Indicator
Turbo Mode
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 130 - 285V, 50Hz
Operating Current
7.41 A
body and design features
Condenser Fin Type
Blue Fin
air flow and filter features
Auto Air Swing
Air Flow Direction
4 Way