| key specs |
| Capacity | 1.5 Ton | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star | 5 Star |
| Type | Split | Split |
| Condenser Coil | Copper | Copper |
| Power Requirement | AC 130 - 285V, 50Hz | AC 230 V |
| Dimensions | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm | 87 cm x 29 cm x 20.4 cm |
| Power Consumption | - | 990 W |
| general |
| Brand | Daikin | Panasonic |
| Model Name | MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3 | KC12RKY1 |
| Type | Split | Split |
| Capacity | 1.5 Ton | 1 Ton |
| BEE Rating Year | 2023 | 2017 |
| Colours | White | White |
| Cooling and Heating | No | No |
| Cooling Capacity | 5000 W | 3520 W |
| Compressor | Rotary Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 | - |
| Dehumidification | Yes | Yes |
| Remote Control | Yes | Yes |
| dimensions |
| Indoor W x H x D | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm | 87 cm x 29 cm x 20.4 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.5 kg | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm | 88.5 cm x 57.1 cm x 37.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg | 35 kg |
| performance features |
| Indoor Temperature Indicator | Yes | Yes |
| Turbo Mode | Yes | - |
| Indoor Noise Level | - | High - 42 dB, Low - 31 dB |
| Panel Display | - | Yes |
| ISEER | - | 3.55 W/W |
| power features |
| Operating Current | 7.41 A | 4.4 A |
| body and design features |
| Condenser Fin Type | Blue Fin | - |
| air flow and filter features |
| Auto Air Swing | Yes | - |
| Air Flow Direction | 4 Way | 2 Way Direction |