Compare Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3)
Compare Samsung 1 Ton 3 Star Split AC (MAX AR12JC3UFUQ)
key specs
Capacity1.5 Ton1 Ton
Star Rating3 Star3 Star
TypeSplitSplit
Condenser CoilCopperCopper
Power RequirementAC 130 - 285V, 50HzAC 230 V, 50 Hz
Dimensions88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm89 cm x 28.5 cm x 19 cm
Power Consumption-1090 W
general
BrandDaikinSamsung
Model NameMTKL50UV16V3/RKL50UV16V3MAX AR12JC3UFUQ
TypeSplitSplit
Capacity1.5 Ton1 Ton
Star Rating3 Star3 Star
BEE Rating Year20232017
ColoursWhiteWhite
Cooling and HeatingNoNo
Cooling Capacity5000 W3500 W
CompressorRotary CompressorRotary
RefrigerantR-32R-22
Operating ModesAuto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Cool Mode-
DehumidificationYesYes
Condenser CoilCopperCopper
Remote ControlYesYes
dimensions
Indoor W x H x D88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm89 cm x 28.5 cm x 19 cm
Indoor Unit Weight10.5 kg9.1 kg
Outdoor W x H x D84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm
Outdoor Unit Weight28 kg28.5 kg
performance features
Indoor Temperature IndicatorYes-
Turbo ModeYes-
Panel Display-Yes
power features
Operating Current7.41 A-
Power Consumption-1090 W
body and design features
Condenser Fin TypeBlue Fin-
air flow and filter features
Auto Air SwingYes-
Air Flow Direction4 Way-