Daikin 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (ATKL60UV16U/RKL60UV16U)
vs
Samsung 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12MV5NEWK)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.8 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
Type
Split
Inverter Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 130 - 285V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
90.6 cm x 29.8 cm x 23.5 cm
82.6 cm x 26.1 cm x 26.1 cm
Power Consumption
910 W
general
Brand
Daikin
Samsung
Model
1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (ATKL60UV16U/RKL60UV16U)
1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12MV5NEWK)
Model Name
ATKL60UV16U/RKL60UV16U
AR12MV5NEWK
Type
Split
Inverter Split
Capacity
1.8 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
BEE Rating Year
2023
Colours
White
White
Cooling Capacity
6000W
910 W
Compressor
Swing Compressor
Rotary
Refrigerant
R-32
Operating Modes
Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Cool Mode
Dehumidification
Yes
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Cooling and Heating
No
dimensions
Indoor W x H x D
90.6 cm x 29.8 cm x 23.5 cm
82.6 cm x 26.1 cm x 26.1 cm
Indoor Unit Weight
11 kg
9.3 kg
Outdoor W x H x D
84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm
72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm
Outdoor Unit Weight
33.5 kg
25 kg
performance features
Indoor Temperature Indicator
Turbo Mode
ISEER
4 W/W
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 130 - 285V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Operating Current
8.65 A
Power Consumption
910 W
body and design features
Condenser Fin Type
Blue Fin
air flow and filter features
Auto Air Swing
Air Flow Direction
4 Way
Air Circulation
593 CFM
Dust Filter
Other Filter Features
Titanium Apatite Deodrizing Air Purifying Filter
Anti-bacteria Filter
remote control features
LED Backlit Buttons
Night Glow Buttons
Battery Type
2 AAA Batteries
convenience features
Auto Restart
Quiet Mode
Sleep Mode
Self Diagnosis
warranty
Warranty Summary
1 Year on Product & 10 Years on Compressor
Popular AC Brands
Blue Star
Carrier
Croma
Daikin
Godrej
Haier
Hitachi
IFB
Koryo
LG
Lloyd
MarQ by Flipkart
Micromax
Midea
Mitashi
Mitsubishi
O General
Ogeneral
Onida
Panasonic
Samsung
Videocon
Voltas
Whirlpool
Advertisement
TRENDING
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch