Daikin 1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKG60TV16U/RKG60TV16U)
vs
Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CMI324HBEA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.8 Ton
2 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
Type
Split
Inverter Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
997 mm x 294 mm x 253 mm
Power Consumption
2350 W
general
Brand
Daikin
Hitachi
Model
1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKG60TV16U/RKG60TV16U)
2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CMI324HBEA)
Model Name
FTKG60TV16U/RKG60TV16U
CMI324HBEA
Type
Split
Inverter Split
Capacity
1.8 Ton
2 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
BEE Rating Year
2019
Colours
White
White
Cooling Capacity
6000W
7000 W
Compressor
Neo Swing
Twin Rotary
Refrigerant
R-32
R410A
Condenser Coil
Remote Control
Yes
Yes
Dehumidification
dimensions
Indoor W x H x D
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
997 mm x 294 mm x 253 mm
Indoor Unit Weight
16 kg
13 kg
Outdoor W x H x D
84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm
792 mm x 600 mm x 299 mm
Outdoor Unit Weight
47 kg
44.6 kg
Other Dimensions
Outdoor Gross Weight: 47 kg
performance features
Turbo Mode
ISEER
4.7 W/W
3.99 W/W
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
2350 W
air flow and filter features
Anti-bacteria Filter
Dust Filter
Air Circulation
620 CFM
convenience features
Auto Restart
Quiet Mode
Timer
Sleep Mode
Self Diagnosis
warranty
Warranty Summary
1 Year on Product and 10 Years on Compressor From Daikin
1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor
Popular AC Brands
Blue Star
Carrier
Croma
Daikin
Godrej
Haier
Hitachi
IFB
Koryo
LG
Lloyd
MarQ by Flipkart
Micromax
Midea
Mitashi
Mitsubishi
O General
Ogeneral
Onida
Panasonic
Samsung
Videocon
Voltas
Whirlpool
Advertisement
TRENDING
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch