Daikin 1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKG60TV16U/RKG60TV16U)
vs
Panasonic 2 Ton 3 Star Split AC (UC24RKY3)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.8 Ton
2 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
Type
Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V
Dimensions
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
107 cm x 29 cm x 22 cm
Power Consumption
2015 W
general
Brand
Daikin
Panasonic
Model
1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKG60TV16U/RKG60TV16U)
2 Ton 3 Star Split AC (UC24RKY3)
Model Name
FTKG60TV16U/RKG60TV16U
UC24RKY3
Type
Capacity
1.8 Ton
2 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
BEE Rating Year
2019
Colours
White
White
Cooling Capacity
6000W
6450 W
Compressor
Neo Swing
Rotary
Refrigerant
R-32
Condenser Coil
Remote Control
Yes
Yes
Cooling and Heating
No
Dehumidification
No
dimensions
Indoor W x H x D
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
107 cm x 29 cm x 22 cm
Indoor Unit Weight
16 kg
12 kg
Outdoor W x H x D
84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm
88.5 cm x 57.1 cm x 37.7 cm
Outdoor Unit Weight
47 kg
46 kg
performance features
Turbo Mode
ISEER
4.7 W/W
3.2 W/W
Indoor Noise Level
High - 50 dB, Low - 42 dB
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V
Power Consumption
2015 W
Operating Current
8.9 A
air flow and filter features
Anti-bacteria Filter
Dust Filter
Air Flow Direction
2 Way Direction
Other Air Flow Features
Manual Horizontal Air Flow Direction Control
Air Circulation
582 CFM
Other Filter Features
Odour-removing Function, Catechin Filter
convenience features
Auto Restart
Quiet Mode
Timer
Sleep Mode
Self Diagnosis
Other Convenience Features
12 hrs On / Off Timer
warranty
Warranty Summary
1 Year on Product and 10 Years on Compressor From Daikin
1 Year for the Product & 4 Years for the Compressor
remote control features
Other Features
LCD Wireless Remote Controller
Popular AC Brands
Blue Star
Carrier
Croma
Daikin
Godrej
Haier
Hitachi
IFB
Koryo
LG
Lloyd
MarQ by Flipkart
Micromax
Midea
Mitashi
Mitsubishi
O General
Ogeneral
Onida
Panasonic
Samsung
Videocon
Voltas
Whirlpool
Advertisement
TRENDING
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch