Daikin 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTHT35TV16X+RHT35TV16X)
vs
LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NPXA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.0 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Inverter Split
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
80 cm x 28.3 cm x 19.8 cm
Condenser Coil
Copper
general
Brand
Daikin
LG
Model
1 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTHT35TV16X+RHT35TV16X)
1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NPXA)
Model Name
FTHT35TV16X+RHT35TV16X
JS-Q12NPXA
Type
Capacity
1.0 Ton
1 Ton
Star Rating
Colours
White
White
Cooling Capacity
3500W
3450 W
Compressor
Rotary
Condenser Coil
Copper
dimensions
Indoor W x H x D
80 cm x 28.3 cm x 19.8 cm
Outdoor W x H x D
76.5 cm x 55 cm x 28.5 cm
performance features
Turbo Mode
Yes
Panel Display
Yes
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
air flow and filter features
Anti-bacteria Filter
Dust Filter
convenience features
Quiet Mode
Auto Restart
warranty
Warranty Summary
1 Year Manufacturer Warranty on this Product and 10 Years on Compressor
1 year warranty on product and condenser, 5 years warranty on compressor
Popular AC Brands
Blue Star
Carrier
Croma
Daikin
Godrej
Haier
Hitachi
IFB
Koryo
LG
Lloyd
MarQ by Flipkart
Micromax
Midea
Mitashi
Mitsubishi
O General
Ogeneral
Onida
Panasonic
Samsung
Videocon
Voltas
Whirlpool
Advertisement
TRENDING
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch