Daikin 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (FTKT35UV16W + RKT35UV16W) vs Hitachi 2 Ton 2 Star Split AC (TOUSHI 3100F RMH223HBD)
Daikin 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (FTKT35UV16W + RKT35UV16W)
vs
Hitachi 2 Ton 2 Star Split AC (TOUSHI 3100F RMH223HBD)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1 Ton
2 Ton
Star Rating
4 Star
2 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 130 - 285V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
80 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
99.7 cm x 29.4 cm x 25.3 cm
Power Consumption
2134.0 W
general
Brand
Daikin
Hitachi
Model
1 Ton 4 Star Inverter Split AC (FTKT35UV16W + RKT35UV16W)
2 Ton 2 Star Split AC (TOUSHI 3100F RMH223HBD)
Model Name
FTKT35UV16W/RKT35UV16W/FTKT35UV16W
TOUSHI 3100F RMH223HBD
Type
Inverter Split
Split
Capacity
1 Ton
2 Ton
Star Rating
4 Star
2 Star
BEE Rating Year
2022
Colours
White
Silver
Cooling Capacity
3520 W
7020.0 W
Compressor
Swing Compressor
Rotary
Refrigerant
R-32
Operating Modes
Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Cool Mode
Dehumidification
Yes
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Cooling and Heating
No
dimensions
Indoor W x H x D
80 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
99.7 cm x 29.4 cm x 25.3 cm
Indoor Unit Weight
9.5 kg
13.0 kg
Outdoor W x H x D
67.5 cm x 55 cm x 28.4 cm
79.2 cm x 60.0 cm x 29.9 cm
Outdoor Unit Weight
21.5 kg
48.1 kg
performance features
Indoor Noise Level
High - 42dB, Low - 27dB
Indoor Temperature Indicator
Turbo Mode
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 130 - 285V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Operating Current
5.08 A
Power Consumption
2134.0 W
body and design features
Condenser Fin Type
Blue Fins
air flow and filter features
Auto Air Swing
Air Flow Direction
4 Way Air Direction
Other Air Flow Features
Air Circulation: 11.9 CMM
Air Circulation
420 CFM
Anti-bacteria Filter
Dust Filter
Other Filter Features
PM 2.5 Filter
Auto Filter Cleaning Indicator
remote control features
LED Backlit Buttons
Night Glow Buttons
Battery Type
2 AAA Batteries
convenience features
Auto Restart
Quiet Mode
Sleep Mode
Self Diagnosis
warranty
Warranty Summary
1 Year Warranty on Product, 5 Years on PCB (Printed Circuit Board) and 10 Years on Compressor
1 Year on Product and 5 Years on Compressor
Popular AC Brands
Blue Star
Carrier
Croma
Daikin
Godrej
Haier
Hitachi
IFB
Koryo
LG
Lloyd
MarQ by Flipkart
Micromax
Midea
Mitashi
Mitsubishi
O General
Ogeneral
Onida
Panasonic
Samsung
Videocon
Voltas
Whirlpool
Advertisement
TRENDING
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch