Daikin 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (FTKT35UV16W + RKT35UV16W)
vs
LG 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (KS-Q12FNZD)
Highlight Differences
key specs
Capacity
1 Ton
1 Ton
Star Rating
4 Star
Power Requirement
AC 130 - 285V, 50Hz
Dimensions
80 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
Model
1 Ton 4 Star Inverter Split AC (FTKT35UV16W + RKT35UV16W)
1 Ton 5 Star Inverter Split AC (KS-Q12FNZD)
Model Name
FTKT35UV16W/RKT35UV16W/FTKT35UV16W
KS-Q12FNZD
Star Rating
4 Star
5 Star
BEE Rating Year
2022
Colours
White
Floral White
Cooling Capacity
3520 W
Compressor
Swing Compressor
Refrigerant
R-32
Operating Modes
Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Cool Mode
Indoor W x H x D
80 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
Indoor Unit Weight
9.5 kg
Outdoor W x H x D
67.5 cm x 55 cm x 28.4 cm
Outdoor Unit Weight
21.5 kg
performance features
Indoor Noise Level
High - 42dB, Low - 27dB
Indoor Temperature Indicator
Turbo Mode
power features
Power Requirement
AC 130 - 285V, 50Hz
Operating Current
5.08 A
body and design features
Condenser Fin Type
Blue Fins
air flow and filter features
Auto Air Swing
Air Flow Direction
4 Way Air Direction
Other Air Flow Features
Air Circulation: 11.9 CMM
Air Circulation
420 CFM
Anti-bacteria Filter
Dust Filter
Other Filter Features
PM 2.5 Filter
remote control features
LED Backlit Buttons
Night Glow Buttons
Battery Type
2 AAA Batteries
convenience features
Auto Restart
Quiet Mode
Sleep Mode
Warranty Summary
1 Year Warranty on Product, 5 Years on PCB (Printed Circuit Board) and 10 Years on Compressor
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch