Haier 43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43H6E) vs Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV 40R352F)
Haier 43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43H6E)
vs
Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
40.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
95.7 cm x 56.7 cm x 21 cm
944 mm x 566 mm x 40 mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android
Linux
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Haier
Sony
Model
43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43H6E)
40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
Model Name
43H6E
KLV-40R352F
Display Size
43 inch
40 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Series
H6E
Launch Year
2025
Power Consumption Standby (W)
0.5
3D
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
95.7 cm x 56.7 cm x 21 cm
944 mm x 566 mm x 40 mm
Weight (without stand)
6 kg
6.5 Kg
Weight (with stand)
95.8 cm x 61 cm x 21.5 cm
6.9 Kg
Stand Type
Tabletop
Width x Height x Depth (with stand)
944 mm x 623 mm x 268 mm
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Digital Audio Output
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
Component In (RGB Cable)
1 (Rear Hybrid)
video features
Brightness
1096.32 Lumens
View Angle
178 Degree
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Supported Video Formats
MP3, MP4
Picture Engine
X-Reality
Picture in Picture (PIP)
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Digital
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
19 W
10 W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
DolbyAト Digital
power features
Power Consumption
135.78 kWh, 0.5 W (Standby)
51 W, 0.5 W (Standby)