| key specs |
| Capacity | 1.5 Ton | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star | 3 Star |
| Type | Split | Inverter Split |
| Condenser Coil | Copper | Copper |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz | - |
| Power Consumption | 1280 W | - |
| Dimensions | 100 cm x 23 cm x 29.5 cm | - |
| Technology | Inverter Technology | - |
| general |
| Brand | Hisense | LG |
| Model Name | ATCW515HJP | JS-Q12NPXA |
| Capacity | 1.5 Ton | 1 Ton |
| Colours | White | White |
| Cooling and Heating | Yes | - |
| Cooling Capacity | 5050 W | 3450 W |
| Compressor | Rotary Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R - 32 | - |
| Operating Modes | Dry Mode | - |
| Remote Control | Yes | - |
| Technology Used | Inverter Technology | - |
| dimensions |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 23 cm x 29.5 cm | - |
| Indoor Unit Weight | 11 kg | - |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.7 cm x 28.1 cm | - |
| Outdoor Unit Weight | 26 kg | - |
| performance features |
| Indoor Noise Level | High - 49 dB, Low - 43 dB | - |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft | - |
| Turbo Mode | Yes | - |
| ISEER | 5.15 W/W | - |
| Panel Display | - | Yes |
| power features |
| Operating Current | 5.8 A | - |
| air flow and filter features |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction | - |