1.5 Ton 5 Star Inverter Split Smart AC (ATCW515HJP)
1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS18SKY)
Model Name
ATCW515HJP
PS18SKY
Type
Split
Inverter Split
Capacity
1.5 Ton
1.5 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
Colours
White
White
Cooling and Heating
Yes
Cooling Capacity
5050 W
5100 W
Compressor
Rotary Compressor
Rotary
Refrigerant
R - 32
R-410A
Operating Modes
Dry Mode
Powerful Mode
Condenser Coil
Copper
Copper
Remote Control
Yes
Technology Used
Inverter Technology
Inverter
BEE Rating Year
2018
Dehumidification
dimensions
Indoor W x H x D
100 cm x 23 cm x 29.5 cm
1070 mm x 296 mm x 241 mm
Indoor Unit Weight
11 kg
12 kg
Outdoor W x H x D
78 cm x 55.7 cm x 28.1 cm
824 mm x 619 mm x 299 mm
Outdoor Unit Weight
26 kg
32 kg
Other Dimensions
performance features
Indoor Noise Level
High - 49 dB, Low - 43 dB
High - 45 dB, Low - 29 dB
Cooling Coverage Area
180 sq.ft
Turbo Mode
ISEER
5.15 W/W
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V
Power Consumption
1280 W
1700 W
Operating Current
5.8 A
Other Power Features
Running Current: 7.8 A, Power Input: 1700 W
air flow and filter features
Air Flow Direction
4 Way Air Direction
4 Way