Gigabyte Aero 14WV7-OG4 is a Windows 10 laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 2560x1440 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 16GB of RAM. The Gigabyte Aero 14WV7-OG4 packs 512GB of SSD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce GTX 1060. it comes with HDMI Port ports.
As of 2nd April 2026, Gigabyte Aero 14WV7-OG4 price in India starts at Rs. 225,039.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| GIGABYTE Aero 14Wv7 Og4 14WV7-OG4 Laptop (Windows 10, 6GB RAM, 512GB HDD, Intel Core i7, Yellow, 14 inch) | ₹ 225,039 |
Gigabyte Aero 14WV7-OG4 price in India starts from ₹ 225,039. The lowest price of Gigabyte Aero 14WV7-OG4 is ₹ 225,039 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Gigabyte |
| Model | Aero 14WV7-OG4 |
| Price in India | ₹225,039 |
| Model Number | 14WV7-OG4 |
| Series | Aero |
| Dimensions (mm) | 335.03 x 249.94 x 9.84 |
| Weight (kg) | 1.9 |
| Colours | Yellow |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Capacity (WHR) | 94.24 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 2560x1440 pixels |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen 7700HQ |
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| RAM | 16GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce GTX 1060 |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Hard disk | No |
| SSD | 512GB |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| HDMI Port | Standard |
Gigabyte Aero 14WV7-OG4
₹225,039
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM