The gaming laptop segment is typically dominated by established players such as Asus, HP, Dell, and others. However, a new competitor is poised to challenge the throne in the market. Yes, we are talking Gigabyte. The brand has recently introduced its new gaming-centric laptop, known as AORUS Master 16, which brings a fresh perspective to gaming laptops. The latest laptop comes loaded with a gaming-centric design, which stands out from the crowd, a flagship-grade OLED display, a top-notch Intel processor, and a latest NVIDIA RTX 5080 GPU.
The Gigabyte AORUS Master 16 offers a unique design for a gaming laptop. The body is mainly made of plastic; however, it still manages to give a premium look, all thanks to the LED light setup around the laptop. The device also comes with a bright and vibrant OLED display that produces accurate colours and offers a high screen refresh rate for a smooth gaming experience. The AORUS gaming laptop comes equipped with the latest and most excellent specs, making it a powerful machine for 2025. If you are looking for a dedicated gaming machine that can run the latest AAA titles, then consider this laptop.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Gigabyte AORUS Master 16 Laptop (Windows 11 Home, 32GB RAM, 1TB SSD, Intel Core Ultra 9, Dark Tide, 16 Inch) | ₹ 259,499 |
Gigabyte AORUS Master 16 price in India starts from ₹ 259,499. The lowest price of Gigabyte AORUS Master 16 is ₹ 259,499 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Gigabyte |
| Model | AORUS Master 16 |
| Price in India | ₹259,499 |
| Release date | 20th June 2025 |
| Launched in India | Yes |
| Model Name | AORUS Master 16 BYH |
| Dimensions (mm) | 357.00 x 254.00 x 29.90 |
| Weight (kg) | 2.5 |
| Colours | Dark Tide |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery Capacity (WHR) | 99 |
| Size | 16.00-inch |
| Resolution | 2560x1600 pixels |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Processor | Intel Intel Core Ultra 9 275HX |
| Burst Clock Speed | 5.4GHz |
| Cache | 36MB |
| RAM | 32GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 64GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce RTX 5080 |
| SSD | 1TB |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Web Camera | 1080p |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 4 Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Thunderbolt 5 (Type C) | 1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.1 Gen 2 (Type A) |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 1 |
| HDMI Port | Yes |
| Multi Card Slot | 1 Micro SD Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Gigabyte AORUS Master 16
₹259,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM