Huawei MateBook 13s is a Windows 10 Home laptop with a 13.40-inch display that has a resolution of 2520x1680 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 16GB of RAM. The Huawei MateBook 13s packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth and it comes with 2 USB ports, Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Huawei |
| Model | MateBook 13s |
| Release date | 13th September 2021 |
| Model Name | MateBook 13s |
| Series | MateBook |
| Dimensions (mm) | 218.40 x 297.20 x 16.50 |
| Weight (kg) | 1.32 |
| Colours | Spruce Green, Bright Moon Silver, Deep Space Gray |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 60 |
| Size | 13.40-inch |
| Resolution | 2520x1680 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Processor | Intel Core i5 11th Gen 11300H |
| RAM | 16GB |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Web Camera | 720p |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 4 Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Huawei MateBook 13s
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM