Huawei MateBook 16 (2022) is a Windows 11 laptop with a 16.00-inch display that has a resolution of 2520x1680 pixels. It is powered by a Ryzen 5 processor and it comes with 16GB of RAM. The Huawei MateBook 16 (2022) packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ax, Bluetooth and it comes with 4 USB ports (2 x USB 3.1 Gen 1 (Type C)), USB 3.2 Gen 1 (Type A), HDMI Port, Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Huawei |
| Model | MateBook 16 (2022) |
| Release date | 9th March 2022 |
| Model Name | MateBook 16 |
| Series | MateBook |
| Dimensions (mm) | 254.90 x 351.00 x 17.80 |
| Weight (kg) | 1.99 |
| Colours | Haoyue Silver, Deep Space Gray |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery Life (up to hours) | 12.5 |
| Battery Capacity (WHR) | 84 |
| Size | 16.00-inch |
| Resolution | 2520x1680 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Processor | AMD Ryzen 5 Ryzen 5 5600H |
| RAM | 16GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Hard disk | No |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ax |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Web Camera | 720p |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 2 x USB 3.1 Gen 1 (Type C) |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 2 |
| HDMI Port | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Huawei MateBook 16 (2022)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM