LG 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (US Q24ENXE) vs Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
LG 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (US-Q24ENXE)
vs
Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
2 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
99.8 cm x 34.5 cm x 21 cm
Power Consumption
1315 W
general
Brand
LG
Daikin
Model
2 Ton 3 Star Inverter Split AC (US-Q24ENXE)
1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
Model Name
US-Q24ENXE
JTKJ50TV16U
Type
Inverter Split
Split
Capacity
2 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
6300 W
5000 W
Compressor
Dual Rotary Compressor
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
99.8 cm x 34.5 cm x 21 cm
Indoor Unit Weight
11 kg
Outdoor W x H x D
77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm
Outdoor Unit Weight
30 kg
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Power Consumption
1315 W