Haier 65 Inch OLED Pro TV vs LG 55 Inch OLED Ultra HD (4K) TV (55EG960T)
Haier 65 Inch OLED Pro TV
vs
LG 55 Inch OLED Ultra HD (4K) TV (55EG960T)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Haier 65 Inch OLED Pro TV
key specs
Display
65.00-inch
55.00-inch
Screen Type
OLED
OLED
Dimensions
1447x69x834
1225.3 mm x 719 mm x 43.2 mm
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Smart TV
Brand
Haier
LG
Model
65 Inch OLED Pro TV
55 Inch OLED Ultra HD (4K) TV (55EG960T)
Model Name
HS5S9UG PRO
55EG960T
Display Size
65 inch
55 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
0.5
Color
Black
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1447x69x834
1225.3 mm x 719 mm x 43.2 mm
Width x Height x Depth (with stand)
1447x237x859
1225.3 mm x 759.7 mm x 212.9 mm
Weight (with stand)
23.2
19 kg
Weight (without stand)
15.3 kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
1 Side
Digital Audio Output
1 Rear
RF Connectivity Input
1 Rear
Component In (RGB Cable)
Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear
video features
Brightness
800
View Angle
178
Aspect Ratio
16:9
16:9, Just Scan, Original, Full Wide, 4:3, 14:9, Cinema Zoom 1, Zoom
Refresh Rate (Hz)
120
HDR Support
Dolby Vision
Picture Engine
Triple XD Engine
audio features
Sound Technology
Dolby Atmos
Dolby Digital Decoder
Speaker Output RMS
30
20 W
Number of Speakers
2
Surround Sound
Ultra Surround
remote control features
Voice Remote
RF Capable
smart tv features
Operating System
Android Based
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Haier OLED Pro TV With 65-Inch 4K Display With 120Hz Refresh Rate, Dolby Atmos Support Launched in India
Advertisement
TRENDING
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices