LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T) vs LG 65 Inch OLED Ultra HD TV (65E7T) comparison
| key specs |
| Display | 65.00-inch | 65.00-inch |
| Screen Type | LED | OLED |
| OS | Android | WebOS |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution Standard | 4K | Ultra-HD |
| general |
| Brand | LG | LG |
| Model | 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T) | 65 Inch OLED Ultra HD TV (65E7T) |
| Model Name | 65UB950T | 65E7T |
| Display Size | 65 inch | 65 inch |
| Screen Type | LED | OLED |
| Color | Black | Black |
| 3D | Yes | No |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | - | No |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 4 |
| No of USB Port | 3 | 3 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi Direct | - |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Headphone Jack | Yes | - |
| Digital Audio Output | Yes | - |
| Component In (RGB Cable) | 1 (Rear) x Component In (Y,Pb,Pr + Audio) | - |
| Composite In (Audio Video Cable) | 1 (Rear) x Composite In (CVBS + Audio) | - |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| Analog Audio Input | - | Yes |
| audio features |
| Number of Speakers | 2.1ch Speaker System | 2 |
| Speaker Type | 3 way 5 speakers | - |
| Sound Technology | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder | DTS Decoder, Dolby Digital Decoder |
| Surround Sound | Yes | - |
| Speaker Output RMS | 35W | 40 W |
| power features |
| Power Consumption | 0.3 W | 130 W, 0.3 W (Standby) |