LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T) vs Samsung 65 Inch LED Full HD TV (65F8000) comparison
| key specs |
| Display | 65.00-inch | 65.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| OS | Android | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution Standard | 4K | Full-HD |
| Dimensions | - | 1346.9 mm x 778 mm x 38.4 mm |
| general |
| Brand | LG | Samsung |
| Model | 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T) | 65 Inch LED Full HD TV (65F8000) |
| Model Name | 65UB950T | 65F8000 |
| Display Size | 65 inch | 65 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Silver |
| 3D | Yes | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution (pixels) | - | 1920x1080 |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 4 |
| No of USB Port | 3 | 3 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi Direct | Built-in Wi-Fi |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Headphone Jack | Yes | - |
| Digital Audio Output | Yes | - |
| Component In (RGB Cable) | 1 (Rear) x Component In (Y,Pb,Pr + Audio) | 1 |
| Composite In (Audio Video Cable) | 1 (Rear) x Composite In (CVBS + Audio) | - |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| audio features |
| Number of Speakers | 2.1ch Speaker System | 2 |
| Speaker Type | 3 way 5 speakers | Down Firing and Full Range |
| Surround Sound | Yes | - |
| Speaker Output RMS | 35W | 40 W |
| power features |
| Power Consumption | 0.3 W | 203 W, 0.3 W (Standby) |
| video features |
| Picture Engine | True 4K Engine, Triple XD Engine | 3D Hyper Real Engine |
| Aspect Ratio | 16:09 | - |
| Picture in Picture (PIP) | - | Yes |
| remote control features |
| RF Capable | Yes | Yes |
| smart tv features |
| Operating System | Android | - |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 1346.9 mm x 778 mm x 38.4 mm |
| Weight (without stand) | - | 20.45 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 1346.9 mm x 812.7 mm x 343.3 mm |