| Model | 65 Inch OLED Ultra HD (4K) TV (OLED65B8PTA) | 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA55F9000AR) |
| Model Name | OLED65B8PTA | UA55F9000AR |
| Display Size | 65 inch | 55 inch |
| Screen Type | OLED | LED |
| Color | Black | - |
| 3D | No | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | - |
| Launch Year | 2018 | 2013 |
| Resolution Standard | 4K | 4K |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 144.9 cm x 83.1 cm x 4.69 cm | 1245.6 mm x 717.8 mm x 38.6 mm |
| Weight (without stand) | 21 kg | 22.2 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 144.9 cm x 87.6 cm x 22 cm | 1245.6 mm x 756.9 mm x 310.2 mm |
| Weight (with stand) | 22.5 kg | 23.6 kg |
| Stand Type | - | Arc |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 4 |
| No of USB Port | 1 | 3 |
| Wi-Fi Type | WiFi Direct | Built-in Wi-Fi |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Digital Audio Output | 1 | 1 |
| Analog Audio Input | Yes | Yes |
| Component In (RGB Cable) | Component In (Y,Pb,Pr Plus Audio): 1 (Composite/Component Common) | 1 |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Surround Sound | Dolby Surround, OLED Surround | - |
| Speaker Output RMS | 40 W | 70 W |
| Speaker Type | - | Down Firing and Full Range |
| power features |
| Power Consumption | 0.3 W (Standby) | 255 W, 0.5 W (Standby) |