OnePlus TV 50 Y1S Pro vs Kodak 50 inch 4K LED Smart TV (50CA7077)
OnePlus TV 50 Y1S Pro
vs
Kodak 50-inch 4K LED Smart TV (50CA7077)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
OnePlus TV 50 Y1S Pro
key specs
Display
50.00-inch
50.00-inch
Dimensions
111 x 8.6 x 64.5 cm
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Android
Smart TV
Yes
Yes
Screen Type
LED
general
Brand
OnePlus
Kodak
Model
TV 50 Y1S Pro
50-inch 4K LED Smart TV (50CA7077)
Release date
July 4, 2022
March 1, 2020
Model Name
50 Y1S Pro
50CA7077
Display Size
50 inch
50 inch
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
Y Series
CA series
Launch Year
2022
Screen Type
LED
3D
No
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
111 x 8.6 x 64.5 cm
Weight (without stand)
9.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
111 x 24.6 x 70.2 cm
Weight (with stand)
9.3 kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11 a/b/g/n
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Full-Range
Sound Technology
Dolby Audio
Speaker Output RMS
24
30W
power features
Power Consumption
140W
video features
Picture Engine
Gamma Engine
HDR Support
HDR10,HDR10+,HLG
remote control features
Voice Remote
smart tv features
RAM
2GB
1.75GB
Storage Capacity
8GB
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV 10
Android TV 9 Pie
Operating System
App Store Type
Google Play
Number of Cores
quad-core
Graphic Processor
Mali 450
Related Comparisons
OnePlus TV 55 Y1S Pro (55UD2A00) vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Infinix 50-Inch X3 LED Smart TV vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Infinix 55-Inch Zero QLED Smart TV vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Vu GloLED 55-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (55GloLED) vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Vu GloLED 50-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (50GloLED) vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Xiaomi Smart TV X 43-Inch vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Xiaomi Smart TV X 50-Inch vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
OnePlus TV 50 Y1S Pro With 4K Viewing, Dolby Audio Launched in India
Advertisement
TRENDING
iQOO Z11 India Launch Timeline, Price Leaked; Could Feature This Chipset
Spotify Premium Prices Revised in India, Lite Plan Vanishes
This Redmi Turbo Series Phone Will Launch in India Soon
Realme Buds Air 8 Pro, Watch S5 to Launch in India on This Date
These Samsung Foldables Could Be the First Phones With Gemini Intelligence
Huawei MatePad Pro Max Launched Globally With Slim Design, 4.7mm Build