Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100) vs Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
vs
Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
HD-Ready
4K
OS
Android
general
Brand
Samsung
Kodak
Model
32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
Model Name
UA32H4100
55UHDXSMART
Display Size
32 inch
55 inch
Screen Type
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Launch Year
2018
Resolution Standard
HD-Ready
4K
Resolution (pixels)
1366x768
3840x2160
Color
Black
Series
XSMART
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
Component In RGB Cable: 1, Component/Y Pb Cb Pr Cr : 1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
2.0 Channel Speaker
Speaker Output RMS
10 W
20 W
power features
Power Consumption
48 W, 0.5 W (Standby)
155 W, 0.5 W (Standby)