Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA55F9000AR) vs LG 55 Inch LED Full HD TV (55LA9700)
Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA55F9000AR)
vs
LG 55 Inch LED Full HD TV (55LA9700)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1245.6 mm x 717.8 mm x 38.6 mm
48.43 x 28.11 x 1.58
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Samsung
LG
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA55F9000AR)
55 Inch LED Full HD TV (55LA9700)
Model Name
UA55F9000AR
55LA9700
Display Size
55 inch
55 inch
Screen Type
Smart TV
Launch Year
2013
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
Color
Black
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1245.6 mm x 717.8 mm x 38.6 mm
48.43 x 28.11 x 1.58
Weight (without stand)
22.2 kg
27kg
Width x Height x Depth (with stand)
1245.6 mm x 756.9 mm x 310.2 mm
48.43 x 30.75 x 10.79
Weight (with stand)
23.6 kg
30.99Kg
Stand Type
Arc
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Wi-Fi Direct
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Digital Audio Output
1
Analog Audio Input
Component In (RGB Cable)
Headphone Jack
RF Connectivity Input
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
2
4.1ch
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sliding Speaker - 3 way, 7 Speakers
Sound Technology
DTS Premium Sound 5.1, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DNSe
DTS Decoder
Speaker Output RMS
70 W
50W
power features
Power Consumption
255 W, 0.5 W (Standby)
135.7W