Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F) vs LG 42 Inch LED Full HD TV (42LF553A) comparison
Compare Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
Compare LG 42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
key specs
Display40.00-inch42.00-inch
Screen TypeLEDLED
Dimensions944 mm x 566 mm x 40 mm959 x 570 x 56.2
OSLinux-
Smart TVNoNo
Resolution StandardFull-HDFull-HD
general
BrandSonyLG
Model40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
Model NameKLV-40R352F42LF553A
Display Size40 inch42 inch
Screen TypeLEDLED
ColorBlackBlack
3DNo-
Smart TVNoNo
Curve TVNo-
Launch Year20182015
Resolution (pixels)1920x1080-
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)944 mm x 566 mm x 40 mm959 x 570 x 56.2
Weight (without stand)6.5 Kg9.2Kg
Width x Height x Depth (with stand)944 mm x 623 mm x 268 mm959 x 611 x 218
Weight (with stand)6.9 Kg9.5Kg
connectivity features
No of HDMI Port22
No of USB Port11
Wi-Fi TypeBuilt-in Wi-Fi-
Built In Wi-FiNo-
Ethernet (RJ45)1-
Analog Audio InputYes-
RF Connectivity Input1 (Bottom)1
Headphone Jack-Yes
Audio Out-1
audio features
Number of Speakers22.0Ch Speaker
Sound TechnologyDolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby PulseDolby Digital Decoder
Speaker Output RMS10 W20W
Supported Audio FormatsDolbyAト Digital-
power features
Power Consumption51 W, 0.5 W (Standby)0.3 W