Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV 40R352F) vs Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43F4900)
Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
vs
Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43F4900)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
Plasma
Dimensions
944 mm x 566 mm x 40 mm
OS
Linux
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
general
Brand
Sony
Samsung
Model
40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
43 Inch PLASMA HD Ready TV (43F4900)
Model Name
KLV-40R352F
43F4900
Display Size
40 inch
43 inch
Screen Type
LED
Plasma
Color
Black
Black
3D
Yes
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2018
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
Resolution (pixels)
1920x1080
1366x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
944 mm x 566 mm x 40 mm
Weight (without stand)
6.5 Kg
Width x Height x Depth (with stand)
944 mm x 623 mm x 268 mm
Weight (with stand)
6.9 Kg
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
Yes
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
RF In (Terrestrial/Cable Input) x 1, Wireless LAN Adapter Support; Teletext (TTXT)
Component In (RGB Cable)
1 (Rear Hybrid)
audio features
Number of Speakers
2
Down Firing + Full Range
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Speaker Output RMS
10 W
10 Watts x 2 (RMS)
Supported Audio Formats
DolbyAト Digital
power features
Power Consumption
51 W, 0.5 W (Standby)