Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F) vs Vu 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43BU113) comparison
| key specs |
| Display | 40.00-inch | 43.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 944 mm x 566 mm x 40 mm | 1028.7 mm x 553.7 mm x 69 mm |
| OS | Linux | Android |
| Smart TV | No | Yes |
| Resolution Standard | Full-HD | 4K |
| general |
| Brand | Sony | Vu |
| Model | 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F) | 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43BU113) |
| Model Name | KLV-40R352F | 43BU113 |
| Display Size | 40 inch | 43 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | No |
| Smart TV | No | Yes |
| Curve TV | No | No |
| Launch Year | 2018 | 2018 |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 | 3840x2160 |
| Series | - | Iconium |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 944 mm x 566 mm x 40 mm | 1028.7 mm x 553.7 mm x 69 mm |
| Weight (without stand) | 6.5 Kg | 10.3 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 944 mm x 623 mm x 268 mm | 1028.7 mm x 618.3 mm x 192.7 mm |
| Weight (with stand) | 6.9 Kg | 200 x 200 mm, Wall Mount Screw Thread |
| Stand Type | - | Tabletop |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 2 | 2 |
| No of USB Port | 1 | 3 |
| Wi-Fi Type | Built-in Wi-Fi | IEEE 802.11 b, g, n /2.4 GHz |
| Built In Wi-Fi | No | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| Analog Audio Input | Yes | Yes |
| RF Connectivity Input | 1 (Bottom) | RF Input: 1 |
| Component In (RGB Cable) | 1 (Rear Hybrid) | Component or Y Pb (Cb) Pr (Cr): 1 |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse | Dolby Digital |
| Speaker Output RMS | 10 W | 20 W |
| Supported Audio Formats | DolbyAト Digital | USB: .wma, MP3, WAV, TS, FLAC |
| power features |
| Power Consumption | 51 W, 0.5 W (Standby) | 75 W, 0.5 W (Standby) |