Sony 55 Inch LED Full HD TV (KDL-55W800D) vs LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UH770T) comparison
| key specs |
| Display | 55.00-inch | 49.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 123 x 71.5 x 6.1 cm | 1102 mm x 640 mm x 53.8 mm |
| Resolution Standard | Full-HD | 4K |
| Smart TV | - | Yes |
| general |
| Brand | Sony | LG |
| Model | 55 Inch LED Full HD TV (KDL-55W800D) | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UH770T) |
| Model Name | KDL-55W800D | 49UH770T |
| Display Size | 55 inch | 49 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Smart TV | - | Yes |
| Curve TV | - | No |
| Launch Year | - | 2016 |
| Resolution (pixels) | - | 3840x2160 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 123 x 71.5 x 6.1 cm | 1102 mm x 640 mm x 53.8 mm |
| Weight (without stand) | 17 | 13.4 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 123 x 75.3 x 20.7 cm | 1102 mm x 695 mm x 263 mm |
| Weight (with stand) | 18.2 kg | 15.4 kg |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 3 |
| No of USB Port | 2 | 3 |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Analog Audio Input | Yes | - |
| Audio Out | Yes | - |
| Composite In (Audio Video Cable) | Yes | - |
| Wi-Fi Type | - | Wi-Fi Direct |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| RF Connectivity Input | - | 1 Rear |
| Component In (RGB Cable) | - | Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear |
| power features |
| Power Consumption | 104W | 105 W, 0.3 W (Standby) |
| audio features |
| Speaker Type | 2 | - |
| Speaker Output RMS | 20W | 20 W |