TCL 50 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (50P635) vs Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV 40R352F)
TCL 50 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (50P635)
vs
Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
Screen Type
LED
Dimensions
944 mm x 566 mm x 40 mm
OS
Linux
Smart TV
No
Resolution Standard
Full-HD
general
Brand
Sony
Model
40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
Model Name
KLV-40R352F
Display Size
40 inch
Screen Type
LED
Color
Black
3D
No
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2018
Resolution Standard
Full-HD
Resolution (pixels)
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
944 mm x 566 mm x 40 mm
Weight (without stand)
6.5 Kg
Width x Height x Depth (with stand)
944 mm x 623 mm x 268 mm
Weight (with stand)
6.9 Kg
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
Yes
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
Component In (RGB Cable)
1 (Rear Hybrid)
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Speaker Output RMS
10 W
Supported Audio Formats
DolbyAト Digital
power features
Power Consumption
51 W, 0.5 W (Standby)