Dell Latitude E5550 is a Windows 8.1 laptop with a 15.60-inch display. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 16GB of RAM. The Dell Latitude E5550 packs 256GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n.
| Brand | Dell |
| Model | Latitude E5550 |
| Model Number | E5550 |
| Series | Latitude |
| Dimensions (mm) | 376.94 x 255.27 x 23.37 |
| Weight (kg) | 2.1 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 8.1 |
| Size | 15.60-inch |
| Processor | Intel Core i7 5300U |
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| RAM | 16GB |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Finger Print Sensor | No |
Dell Latitude E5550
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM