| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Electro 80 L Desert Air Cooler (Star, Black) | ₹ 7,379 |
Electro 80 L Desert Air Cooler (Star) price in India starts from ₹ 7,379. The lowest price of Electro 80 L Desert Air Cooler (Star) is ₹ 7,379 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Electro |
| Model | 80 L Desert Air Cooler (Star) |
| Price in India | ₹7,379 |
| Model Name | Star |
| Colour | Black |
| Type | Desert |
| Cooling Media | honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 80 L |
| Cooling and Heating | No |
| Body Material | fiber |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill |
| Power Consumption - Heating | 185 W |
| Width x Height x Depth | 50 cm x 107 cm x 30 cm |
| Blower/Fan Diameter | 41 cm |
Electro 80 L Desert Air Cooler (Star)
₹7,379
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM