| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 67 L Desert Air Cooler (CBD 87 RBFN4, Grey & White) | ₹ 13,000 |
| Godrej 67 L Desert Air Cooler (CBD 87 RBFN4, Purple & White) | ₹ 13,995 |
Godrej 67 L Desert Air Cooler (CBD 87 RBFN4) price in India starts from ₹ 13,995. The lowest price of Godrej 67 L Desert Air Cooler (CBD 87 RBFN4) is ₹ 13,995 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 67 L Desert Air Cooler (CBD 87 RBFN4) |
| Price in India | ₹13,995 |
| Model Name | CBD 87 RBFN4 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 67 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 3900 cfm |
| Air Deflection | 4 Way |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 155 W |
| Width x Height x Depth | 68 cm x 100.14 cm x 54.1 cm |
| Weight | 19 kg |
| Warranty Summary | Motor and pump are covered in warranty |
| Covered in Warranty | Motor and pump are covered in warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical damage and fire cases are not covered in warranty |
| Warranty Service Type | Customer can contact on this number 18002095511 (customer service) |
Godrej 67 L Desert Air Cooler (CBD 87 RBFN4)
₹13,995
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM