Hitachi 510 L Frost Free French Door Bottom Mount 3 Star Refrigerator (R-WB560PND9-GBW) price in India starts from ₹ 72,490. The lowest price of Hitachi 510 L Frost Free French Door Bottom Mount 3 Star Refrigerator (R-WB560PND9-GBW) is ₹ 72,490 at Flipkart on 22nd May 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 510 L Frost Free French Door Bottom Mount 3 Star Refrigerator (R-WB560PND9-GBW) |
| Price in India | ₹72,490 |
| Model Name | R-WB560PND9-GBW |
| Door Type | French Door Bottom Mount |
| Refrigerator Type | French Door Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter |
| Capacity | 510 L |
| Number of Doors | 3 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | No |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1795.00 x 750.00 x 0.00 |
| Depth | 797 mm |
| Weight | 90.00 kg |
| Air Flow Type | Front Air Flow |
| Temperature Control | Sensor Based Automatic |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Door Finish | Glass |
| Handle type | Wave |
| Gasket Type | Mold Proof Door Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | InvertorXDual Fan Cooling |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty and 10 Years Warranty on Compressor from Hitachi |