| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Honeywell 30 L Tower Air Cooler (TC30PE, White) | ₹ 10,319 |
Honeywell 30 L Tower Air Cooler (TC30PE) price in India starts from ₹ 10,319. The lowest price of Honeywell 30 L Tower Air Cooler (TC30PE) is ₹ 10,319 at Flipkart on 27th April 2026.
| Brand | Honeywell |
| Model | 30 L Tower Air Cooler (TC30PE) |
| Price in India | ₹10,319 |
| Model Name | TC30PE |
| Colour | White |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 30 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | Yes |
| Speed Control | 3 Speed Control |
| Operating | Cool Mode |
| Air Delivery | 470 cfm |
| Air Throw Distance | 10 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 6500 sq ft |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | No |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 220-240V,50Hz |
| Width x Height x Depth | 35.5 cm x 110.5 cm x 35.5 cm |
| Weight | 10.60 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Any Damages Due to Mishandling or Improper Storage, Running Appliance in an Improper Electric Condition, Chipping, Peeling or Dent are not Covered in Warranty |
| Warranty Service Type | Customer Need to Call Our Customer Care Toll Free No.- 18001033300 or 180030102273 |
Honeywell 30 L Tower Air Cooler (TC30PE)
₹10,319
Qualcomm Sets Snapdragon for India Event for May 7 as OnePlus Gears Up for Nord CE 6 Launch