| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Intex 50 L Desert Air Cooler (Thundercool IDCTC50WG-CH, Grey & White) | ₹ 9,092 |
Intex 50 L Desert Air Cooler (Thundercool IDCTC50WG-CH) price in India starts from ₹ 9,092. The lowest price of Intex 50 L Desert Air Cooler (Thundercool IDCTC50WG-CH) is ₹ 9,092 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Intex |
| Model | 50 L Desert Air Cooler (Thundercool IDCTC50WG-CH) |
| Price in India | ₹9,092 |
| Model Name | Thundercool IDCTC50WG-CH |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Wood Wool |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 50 Litre |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Fan Mode |
| Air Throw Distance | 48 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Low Power consumption, 4wayAir Delection, Strong Air delivery, Smooth Caster Wheel,Auto Fill,Inverter Compatible, Ice Chamber, Motor Thermal Protection, Motorised Louvre Movement Woodwool Cooling Pad |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Low Power Consumption |
| Width x Height x Depth | 62 cm x 97 cm x 50 cm |
| Weight | 19.32 kg |
| Warranty Summary | Domestic |
| Covered in Warranty | Techanical and Manufacturing defect |
| Not Covered in Warranty | Damaged and Burnt |
| Warranty Service Type | 0120-4895555 |
Intex 50 L Desert Air Cooler (Thundercool IDCTC50WG-CH)
₹9,092
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM