Lenovo ThinkPad E580 20KS is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Lenovo ThinkPad E580 20KS packs 256GB of HDD storage.
Connectivity options include Bluetooth and it comes with 3 USB ports, HDMI Port, Multi Card Slot, RJ45 (LAN) ports.
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad E580 20KS |
| Model Number | E580 20KS |
| Series | ThinkPad |
| Dimensions (mm) | 369.00 x 252.00 x 19.95 |
| Weight (kg) | 2.1 |
| Colours | Silver |
| Operating system | Windows 10 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Processor | Intel Core i5 8th Gen |
| RAM | 8GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR4 |
| Hard disk | 256GB |
| SSD | No |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 1 Micro SD Card Reader |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Lenovo ThinkPad E580 20KS
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM