| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B221APZY, Shiny Steel) | ₹ 18,790 |
LG 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B221APZY) price in India starts from ₹ 18,790. The lowest price of LG 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B221APZY) is ₹ 18,790 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | LG |
| Model | 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B221APZY) |
| Price in India | ₹18,790 |
| Model Name | GL B221APZY |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 215 L |
| Colours | Shiny Steel |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1230.00 x 591.00 x 0.00 |
| Depth | 638.0 mm |
| Weight | 40.00 kg |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works Without Stabilizer: 90 - 310 V |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Ariana |
| Gasket Type | Anti Bacterial |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on product and 10 years on compressor from LG |
LG 215 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B221APZY)
₹18,790
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications