Huawei MateBook D 15 is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Huawei MateBook D 15 packs 1TB of HDD storage and 512GB of SSD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce MX250. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth and it comes with 4 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.0 (Type C)), HDMI Port, Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Huawei |
| Model | MateBook D 15 |
| Release date | 26th November 2019 |
| Series | MateBook D |
| Dimensions (mm) | 229.90 x 357.80 x 16.90 |
| Weight (kg) | 1.62 |
| Colours | Silver Moon, Deep Grey |
| Material | Aluminium |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Capacity (WHR) | 42 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Processor | Intel Core i5 10th Gen 10210 |
| RAM | 8GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce MX250 |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.0 (Type C) |
| HDMI Port | Standard |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Huawei MateBook D 15
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications