| Brand | Videocon |
| Model | 170 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (VA183E) |
| Model Name | VA183E |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 170 L |
| Colours | Burgundy Red |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1038.00 x 531.00 x 0.00 |
| Depth | 660 mm |
| Weight | 33 kg |
| Power Consumption | 105 W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Ice Cube Tray Type: Normal, Opaque Crisper / Chiller, 1 Egg Tray, Ice Zone, Lighting System: Classic, Cover Vegetable Case |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | PCM |
| Handle type | Plastic / ABS |
| Gasket Type | Anti Fungal |
| Removable Gasket | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Clock | No |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Diamond Edge Freezing Technology (DEFT) |
| Other Features | Refrigerator Interior Light: White LED, Leather Finish Cabinet, Cool Pack, Antibacteria System |
| Warranty Summary | 1 year on Product and 5 years on Compressor from Haier |
Videocon 170 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (VA183E)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM