| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Zebronics Indie Wireless Bluetooth Speaker (Black) | ₹ 5,499 |
Zebronics Indie Wireless Bluetooth Speaker price in India starts from ₹ 5,499. The lowest price of Zebronics Indie Wireless Bluetooth Speaker is ₹ 5,499 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Zebronics |
| Model | Indie Wireless Bluetooth Speaker |
| Price in India | ₹5,499 |
| Model Name | Indie |
| Speaker Type | Home Audio |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Features | Bluetooth |
| Configuration | 4.1 (5 Channel) |
| Memory Card Slot | Yes |
| Power Source | Battery |
| Power Output | 105W |
| Frequency Response | 40Hz-150Hz |
| Impedance | 8 Ohms |
| Wall Mountable Satellite | No |
| Subwoofer | 4 |
| Built-in Fm Radio | Yes |
| Outdoor Usage | No |
| Colour | Black |
| Width | 28 |
| Height | 31 |
| Depth | 29 |
| Cable Length | 1 meter |
| Subwoofer Width | 200 mm |
| Subwoofer Height | 370 mm |
| Subwoofer Depth | 320 mm |
| Satellite Height | 95 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Range | 10 meter |
| USB Ports | 1 USB Ports |
| Headphone Jack | No |
| Memory Card Supported | SD Card |
| Connector Type | RCA Jack |
| Driver Type | 1 Subwoofer, 4 Satellites |
| Compatible Devices | TV, Mobile, Computer, Laptop |
| Audio Codec | MP3 |
| Signal to Noise Ratio | 72 dB |
| Amplifier | Bulit In Amplifier |
| Maximum Output RMS Center Satellite | 15 W |
| Maximum Output RMS Subwoofer | 45 W |
| Maximum Output RMS Per Satellite | 15 W |
| Technology Used | Stereo Surround Technology |
| Sensitivity | 500 dB |
| Remote Control Support | Yes |
| Power Input | 110-240V, 50 Hz |
| Coverage Pattern | 10 meter |
Zebronics Indie Wireless Bluetooth Speaker
₹5,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM