Apple MacBook Pro MNQG2HN/A is a macOS laptop with a 13.00-inch display that has a resolution of 2560x1600 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Apple MacBook Pro MNQG2HN/A packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with HDMI Port, Multi Card Slot ports.
As of 1st April 2026, Apple MacBook Pro MNQG2HN/A price in India starts at Rs. 130,950.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Apple Macbook Pro MNQG2HN/A Laptop (Mac, 8GB RAM, 512GB HDD, Intel Core i5, Silver, 13.3 inch) | ₹ 130,950 |
Apple MacBook Pro MNQG2HN/A price in India starts from ₹ 130,950. The lowest price of Apple MacBook Pro MNQG2HN/A is ₹ 130,950 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Pro MNQG2HN/A |
| Price in India | ₹130,950 |
| Model Number | MNQG2HN/A |
| Series | MacBook Pro |
| Colours | Silver |
| Operating system | macOS |
| Battery Life (up to hours) | 10 |
| Size | 13.00-inch |
| Resolution | 2560x1600 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 5th Gen |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR4 |
| Hard disk | No |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Trackpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
Apple MacBook Pro MNQG2HN/A
₹130,950
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM