MacBook Neo is a macOS laptop with a 13.00-inch display that has a resolution of 2408x1506 pixels. It is powered by a Apple A18 Pro processor and it comes with 8GB of RAM. The MacBook Neo packs 128GB of SSD storage.
Connectivity options include Bluetooth and it comes with Headphone and Mic Combo Jack ports.
As of 16th April 2026, MacBook Neo price in India starts at Rs. 69,990.
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Neo |
| Price in India | ₹69,990 |
| Release date | 4th March 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Model Name | MacBook Neo |
| Series | MacBook Neo |
| Dimensions (mm) | 12.70 x 297.50 x 206.40 |
| Weight (kg) | 1.23 |
| Colours | Blush, Citrus, Indigo, Silver |
| Operating system | macOS |
| Battery Life (up to hours) | 16 |
| Battery Capacity (WHR) | 36.5 |
| Size | 13.00-inch |
| Resolution | 2408x1506 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Processor | Apple Apple A18 Pro |
| RAM | 8GB |
| Dedicated Graphics | No |
| SSD | 128GB |
| Bluetooth version | 6 |
| Web Camera | 1080p |
| Pointer Device | Trackpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 (Type C) |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
MacBook Neo
Nothing Introduces Warp App Enabling File-Sharing Between Android Phones and Mac
Motorola Razr 70 Ultra Display, Battery and Other Specifications Spotted in TENAA Listing